Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Idiota - streszczenie - strona 5

Ganią. Rozmawiali oni o Nastazji Filipownie. Gania był z nią w pewnych stosunkach i ostatnio Nastazja podarowała mu nawet portret. Generał informuje Ganię, iż wie od Nastazji, że w tych dniach chce ona podjąć względem Gani ostateczną decyzję. Gania jest tym faktem zaskoczony i nie jest pewny tego, jakiej decyzji oczekuje. Gdy jednak generał dość ostro nakazuje mu się określić, co do swojego zdania, ulega mówiąc, iż nie zamierza się wycofywać.

Rozmowie przysłuchuje się książę, który mówi, iż zna Nastazję (w tym miejscu streszcza rozmowę z pociągu). Mężczyźni nie są zadowoleni z powrotu młodego Rogożyna, który może pokrzyżować ich plany.

Książę przypatrując się zdjęciu Nastazji, stwierdza, iż ta jest bardzo piękna, ale nie wie czy jest dobra, natomiast jej rysy wskazują, iż wiele wycierpiała. Mówi też, że sam nie mógłby się z nią, ani z nikim innym ożenić, ze względu na swoją chorobę, ale z pewnością młody Rogożyn ożeniłby się z nią bardzo szybko, ale po tygodniu pewnie by ją zabił. Gania jest tym zszokowany.

Generał proponuje księciu, by zatrzymał się u rodziny swojego sekretarza, którego rodzice wynajmują dwa pokoje. Obecnie zajęty jest tylko jeden z nich przez niejakiego Ferdyszczenkę, który podaje się za krewnego Filipowny, jednak to pokrewieństwo jest bardzo wątpliwe. Książę  jest zadowolony z takiego obrotu sprawy. Jednocześnie generał jest pod wrażeniem kaligrafii księcia i obiecuje mu wyszukanie odpowiedniej posady.

Ponieważ generał jest człowiekiem bardzo zajętym, mówi księciu, iż możliwe jest, że dziś się nie spotkają i  w ogóle ich kontakty nie będą zbyt częste. Książę doskonale to rozumie i obiecuje, iż nie będzie się swoją obecnością narzucał, jednocześnie stara się dokończyć myśl, którą rozpoczął na początku spotkania, jednak generał przerywał mu nieustannymi