Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Idiota - streszczenie - strona 8

więc osobisty powód, by pomóc Tockiemu ożenić Nastazję. Próbowali więc zjednać jej względy dla sekretarza Jepanczyna, Ganii.

Nastazja Filipowna zgodziła się na układ, że przyjmie w ramach zadośćuczynienia, jakie uczynił jej we wczesnej młodości Afanasij Iwanowicz Tocki i obiecała zastanowić się nad kandydaturą sekretarza. Dała jednak sobie oraz sekretarzowi prawo odmowy do samego końca. Naciskana przez Tockiego i Jepanczyna obiecała, iż ogłosi swoją decyzję w urodziny, które miała mieć niebawem.

V


Generał wprowadził księcia Myszkina do saloniku, gdzie do śniadania przygotowywały się córki i żona Jepanczyna. Zanim książę został poproszony do pokoju generał powiedział swojej żonie o przybyciu jej dalekiego krewnego, który jest chory na dziwną chorobę, sam siebie nazywa idiotą, a ponadto nie ma grosza przy duszy i on Jepanczew, dal mu kilka rubli na przeżycie oraz zamierza załatwić mu posadę w urzędzie. Iwan Fiodorowicz nadmienił też, iż książę potrafi pięknie kaligrafować.  Generał przedstawił Myszkina w takim świetle, wiedząc iż małżonka jego bardzo dba o opinię i ubogi krewny przyjmujący ponadto jałmużnę z rąk jej męża skutecznie odwróci jej uwagę od tematu kolczyków, które generał nabył dla Filipowny.

Generałowa nie chce się zgodzić na wizytę krewnego, lecz w końcu ulega namowom swoich trzech córek, które bardzo chcą poznać Lwa Nikołajewicza.

Myszkin ,w rozmowie, szybko zjednuje sobie jednak przychylność generałowej.

Właściwie cała rozmowa spoczywa na barkach księcia, gdyż Lizawieta Prokofiewna i jej córki, właściwie ograniczają się jedynie do zadawania pytań, na które książę obficie i dokładnie odpowiada .

Książę opowiada o swojej chorobie i o życiu w Szwajcarii. Wyjechał z Rosji na leczenie, gdy jego ataki nasiliły się. Wprawdzie mózg mu pracował, jednakże nie był on